District Coordinators

  • Arlington Central Schools: Nadine Hanley, Bill McKeever, Barbara Gibson, Lorele Hauptmann, Julie Sanders, Katherine Weiss, Juanita Puchkoff, Christa Croshier, Michelle Burk, Julie Kessle, Mike Kessler 
  • Astor Day Treatment: Alex D'Imperio 
  • Astor Early Childhood Programs: Nancy Kelley 
  • Astor Learning Center: Sue Keegan 
  • Beacon City Schools: Patricia Tarquini, Jason Gerard 
  • Bright Beginnings: Rita Senor 
  • Community Rehabilitation Center: Sandy Miller 
  • Daytop: Prudence Garcia-Renart 
  • Daytop Village Secondary School: Barbara Crandall 
  • Devereux School: Pamela Patenaude 
  • Dover Union Free Schools: Ruta Ronis 
  • Dutchess BOCES: Jim Moran, Michelle MacIsaac, Catherine Parsonsl 
  • Dutchess Day School: Ruth Madlon 
  • Early Education Center:MaryAnn McKenna 
  • Ellenville Central Schools: Adria Roda, Denise Moore, Elana Quick 
  • Florida Union Free Schools: Lis Hellwege 
  • Good Shepherd: Dana Aguiar 
  • Goshen Central Schools: Yvonne Mirro 
  • Grove Street Academy: Dr. Richard Carlson 
  • Highland Central Schools: Jeri Izzo, Duane Ragucci 
  • Highland Residential: Pat Fairhurst Finsted 
  • Holy Trinity School: Tricia Levine 
  • Hyde Park Central Schools: Andrea Ceonzo, Terri Searsi, Georgia Verven, Amy Churchill, MaryBeth Scattergood, Tim Daniels, Bob Bloom 
  • Kingston Catholic School: Jill Albert 
  • Kingston City Schools: Vicki Sellers, Bonnie Stefanko, Paul Nichols, Ann Bauch, Frank Passante, Claire Van Valkenburgh, Cheryl Drews, Joanne Donnaruma, Mary Ellen Fuoco, Jen O'Brien, M.J. Reis, Jean McGarry, Onnie Dougherty, Gene Guiney, Patricia Neher, Cookie Reis, Jeanne Stoico, Katie Miller, Julie Cash, Bruce Cobb 
  • Maple Ridge School: Mark Huleatt 
  • Marlboro Central Schools: Patti Walsh, Ellen Staino, Marguerite DeVenuto, Tammy Schramm, Alicia Nannetti 
  • Millbrook Central Schools: Susan Gagnon, Roxanne Johnson, 
  • Mizzentop Day School: Lisa Daniels 
  • New Paltz Central Schools: Lynn Bartlett, Gail Wilhelm, Stephanie Costello, John Thompson 
  • New York Military Academy: Marion Thomas 
  • Northern Dutchess Christian School: Carol Jaeger 
  • Onteora Central Schools: Maureen Spada, MaryAnn Bruck, Jean Schlosser, Cindy Hancock 
  • Options ECC: Gerlinde Magesacher 
  • Orange Co. AHRC 
  • Orange-Ulster BOCES: Melody Geroux, Mary Pobedinsky 
  • Our Lady of Mount Carmel School: Ann VanDamm 
  • Pawling Central Schools: Barbara Lemberger, Sonya Abbye Taylor 
  • Pine Bush Central Schools: Laurie Eller, Jeanne Skye, Christine Rosenberger, Donna Brown, MaryAnn Mataraza, Kimberly White, Loretta Miller, Rose Bartlett 
  • Pine Plains Central Schools: Karen Mahony 
  • Port Jervis Central Schools: Nancy Northrup 
  • Poughkeepsie City Schools: Barry Kaufman, Pauline Halladeen 
  • Poughkeepsie Day School: Tricia Mahon 
  • Red Hook Central Schools: Laura McCarthy 
  • Red Hook Residential: Alan Kane 
  • Rehab School: Kathleen Clarke 
  • Rhinebeck Central Schools: Vicki Hoener 
  • River Valley Preschool: Lonnie Wong-Trufanoff 
  • Rondout Valley Central Schools: Bill Hutcheon, Raedal Silverman, Dorothy Malone, Jennifer McCain, Joseph Brown 
  • St. Denis/St. Columba School: Marie Avnet 
  • St. Francis Preschool: Director 
  • St. Martin dePorres School: MaryAnn DeSouter 
  • St. Mary's Catholic School: Elizabeth Roche 
  • St. Mary School, Fishkill: Elizabeth Carufe 
  • St. Peter's School, Poughkeepsie: Kathryn Farina 
  • Shawangunk Ridge School: Michael Condor 
  • Spackenkill Union Free Schools: Kristine Werkheiser, Sue Osterhoudt, Bonnie Fulmer, Betsy Marchesona 
  • Tabernacle Christian Academy: Mary Coppinger 
  • Ulster BOCES: Kerri Sheehy 
  • Ulster County Head Start: Patricia Dodd 
  • Valley Central Schools: Bob Jurgens 
  • Wallkill Central Schools: Karen Psilopoulos, Eileen McQuiston, Barbara Bouck, Karolyn Cotton, Kathy Fowler 
  • Wallkill Correctional Facility: Jean King, 
  • Wappingers Central Schools: Elise Siena, Wayne Frederico, Marion Pederson-Grover, Nancy Montalbano, Louise Rose, Michael Clarke, Leon Jacobs, Sean Keenan, Linda Leopardi, Kim Woods, Michael Lyons, Ellen Korz, Carol Maiello, Erin Shelah, Donna Tobin 
  • Webutuck Central Schools: Laura Robinson 
  • West Park Union Free Schools: Valerie Da Silva 
  • Woodcrest Elementary School: Barney Winter 
  • Woodstock Children’s Center: Robin Shornstein